ALE EWA!

-MIĘDZY NAMI, KOGO OBCHODZI TO-

8302014 122922 AM

Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Uważa się za Polkę. Od dziecka związana jest z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenek, grała również na fortepianie. Pasjonuje się także sportem, przed rozpoczęciem kariery wokalnej była członkinią narciarskiego klubu sportowego SKI Beskid, gdzie specjalizowała się w slalomie oraz zjeździe.
W wieku 11 lat zwyciężyła w konkursie piosenki zorganizowanym na Morawach. Później zajęła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Zwyciężyła również w Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie została dostrzeżona przez Leszka Wronkę, znanego w Czechach polskiego producenta, kompozytora i autora tekstów. Przy jego pomocy nagrała materiał, który następnie został przekazany czeskiemu oddziałowi Universal Music Group. W tym samym czasie wzięła udział w programie Szansa na sukces z piosenkami których autorem jest Jacek Cygan, gdzie wykonała utwór Za młodzi, za starzy i zajęła pierwsze miejsce w odcinku. W finałowym występie zaśpiewała wspólnie z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.
6 listopada 2006, w wieku 13 lat, zadebiutowała na rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám, na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008. Na płycie znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – Tam gdzie ty.
Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na sam, który jest polską wersją pierwszego czeskiego albumu Měls mě vůbec rád. Druga polska płyta – Cicho ukazała się 16 marca 2009 nakładem wydawnictwa Magic Records, wchodzącego w skład wytwórni Universal Music Polska. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009, piosenka Cicho uzyskała tytuł Polski Hit Lata 2009. W październiku 2010 roku , album Cicho uzyskał miano platynowej płyty.
26 października 2009 miała premierę piąta studyjna płyta wokalistki zatytułowana Virtuální. W lutym 2010 roku wydawnictwo Cicho uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku pop, a sama Ewa dostała nominację w kategorii Artystka Roku. 20 listopada ukazała się reedycja albumu Cicho, która oprócz albumowych utworów na płycie CD zawiera także dodatkowe materiały wideo na płycie DVD.
W lipcu 2010 piosenkarka rozpoczęła roczną współpracę z firmą Oriflame, polegającą na udziale w kampanii promocyjnej nowej linii kosmetyków dla dziewcząt Very Me. Owocem tej współpracy stała się sygnowana przez artystkę woda toaletowa Rock Angel. 5 listopada tego samego roku wydany został kolejny polskojęzyczny, szósty już album wokalistki zatytułowany EWAkuacja. Album ten zyskał tytuł złotej płyty już 2 tygodnie po premierze, a status platynowej w maju 2011 roku. Pierwszym Singlem promującym płytę była piosenka „EWAkuacja”, która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w różnych plebiscytach.
26 lutego 2011 roku na Gali VIVA Comet 2011 Ewa i raper Tede wykonali utwór „Wielkie Cicho”, czyli pierwszy polski mashup, połączenie piosenek „Cicho” i „Wielkie Joł”. W kwietniu 2011 roku wydany został kolejny, drugi już singel pt. „Bez Łez”, promujący płytę „EWAkuacja”, który również stał się bardzo popularny i dotarł do pierwszego miejsca Polish Video Chart.
W 2011 roku wokalistka została twarzą kampanii „Postaw na Polskość”, która miała na celu zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do deklarowania podczas spisu powszechnego swojej narodowości.
We wrześniu 2011 roku artystka, w związku z obchodzonymi w sierpniu osiemnastymi urodzinami, zagrała wraz z zespołem koncert urodzinowy, który odbył się 7 września w Hali Expo Silesia w Sosnowcu. Na koncercie gościnnie wystąpił zespół Afromental. Sama piosenkarka uważa koncert za swój największy projekt muzyczny w dotychczasowej karierze. Koncert zarejestrowany został na płycie DVD, której premiera miała miejsce 14 listopad. Singlem promującym album została piosenka Nie przegap. Piosenka dotarła do 3 miejsca listy Polish Airplay Chart oraz 1 miejsca Polish Video Chart. Drugi koncert urodzinowy odbył się 23 września w Hali Vodovej w czeskim Brnie. Również na tym koncercie gościnnie zagrał inny zespół, tym razem był to czeski Toxique. Podobnie jak polski koncert, także to wydarzenie zostało uwiecznione na płycie DVD pt. 18 Live, a swą premierę miało 28 listopada, dokładnie dwa tygodnie po polskim DVD. Singlem promującym płytę została piosenka Sama Sobě.
Na początku października 2011 roku wydała nowy singiel Monster High będący częścią kampanii reklamowej firmy Mattel wprowadzającej na polski rynek markę Monster High, której twarzą została artystka. W październiku rozpoczęła współpracę z siecią Subway, użyczając wizerunku na potrzeby kampanii reklamowej Sub of the day.
W 2011 roku zdobyła na MTV Europe Music Awards nagrodę w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Została również nominowana w kategorii Najlepszy Europejski Artysta. Artystka zdobyła również nagrodę w kategorii Najlepsza Wokalistka w Czeskich Słowikach.
W lutym 2012 roku, wokalistka otrzymała trzy nagrody na gali VIVA Comet Award: Artystka Roku, Najlepsze na VIVA-TV.PL „Bez Łez”, Dzwonek Roku „Bez Łez”.
22 maja 2012 roku wracając z uroczystości zakończenia roku szkolnego, na drodze między miejscowościami Vendryně a Třincem spowodowała wypadek drogowy. Policja wydała oświadczenie, że badanie alkomatem wykazało u piosenkarki zawartość około jednego promila alkoholu w wydychanym powietrz. W swoim oświadczeniu wokalistka jako przyczynę wypadku podała (cyt.) „zmęczenie spowodowane nieprzespanymi nocami przed egzaminem maturalnym”.
W lipcu manager wokalistki oznajmił, że dostała się ona na prawnicze w Warszawie (cyt.) „Papiery, zawiadomienie z uniwersytetu w Warszawie, już przyszły do domu Ewy. Będzie studiować prawo”.
13 lipca 2012 roku okazało się, że Ewa Farna wystąpi w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy jako trenerka drużyny z Sosnowca. Casting odbył się 16 sierpnia. Po 10. tygodniach zmagań w programie, piosenkarka doprowadziła swoją drużynę do finału, gdzie ostatecznie zajęli 2. miejsce, ulegając drużynie Andrzeja Piasecznego. W listopadzie 2012 została jedną z jurorek „SuperStar”, czesko-słowackiego programu typu talent show, do którego castingi odbywały się w listopadzie i grudniu. 24 marca 2013 Farna wygrała statuetkę w Kids’ Choice Awards 2013 emitowanym w stacji Nickelodeon jako Najlepsza Polska Gwiazda.4 sierpnia wraz z Eweliną Lisowską supportowała koncert kanadyjskiej wokalistki Nelly Furtado podczas The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie.21 października 2013 odbyła się premiera jej kolejnego polskojęzycznego albumu pt. (W)INNA?, promowanego singlami „Znak” (3. miejsce na liście Polish Airplay Chart) oraz „Ulubiona rzecz”. Płyta zadebiutowała na 7. miejscu listy OLiS.

W grudniu 2013 wokalistka oficjalnie potwierdziła swój udział w IV edycji programu TVN X Factor na stanowisku czwartego jurora obok Tatiany Okupnik, Czesława Mozila i Kuby Wojewódzkiego. Pierwszy casting odbył się 9 stycznia 2014. Farna została trenerem Marty Bijan (2. miejsce), Magdaleny Bal (8. miejsce) oraz Darii Zawiałow (9. miejsce) z drużyny „Dziewczyny (16–24 lat)”. Finał wyemitowano 31 maja 2014.

W kwietniu 2014 Farna otrzymała dwie nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka i SuperAlbum (za (W)INNA?). Ostatecznie zdobyła statetkę w kategorii SuperAlbum. 23 sierpnia 2014 na Polsat Sopot Festival otrzymała Słowika Publiczności. 14 listopada miała premierę ósma studyjna płyta wokalistki zatytułowana Leporelo. W listopadzie 2014 otrzymała nominację do Telekamer Tele Tygodnia 2015 w kategorii Muzyka.

W lutym 2015 Farna zajęła 17. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia. W czerwcu 2015 Ewa otrzymała nominacje do najlepszego artysty Lata ZET I Dwójki 2015 w Toruniu.

W tym samym miesiącu dołączyła do kampanii reklamowej sieci komórkowej Play, wiążącej się m.in. z występami w kilku spotach promocyjnych. W reklamach z jej udziałem były wykorzystywane fragmenty utworów z jej repertuaru. 10 kwietnia nastąpiła premiera trzeciego czeskojęzycznego albumu koncertowego G2 Acoustic Stage. Album dotarł do 27. miejsca w Czechach. W kwietniu odbyła się czeska trasa wokalistki, zatytułowana V akustickém směru, promująca wydany krążek.

6 listopada 2015 roku premierę miała piąta polskojęzyczna płyta piosenkarki zatytułowana Inna, która promowana była przez singiel „Tu”. Album składał się z dwóch części, z czego pierwsza zawierała dziewięć przebojów artystki w wersji akustycznej, natomiast druga trzy premierowe piosenki i duet z Tomaszem Lubertem.

Na początku lutego 2016 artystka była jednym z gości specjalnych koncertu Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, który odbył się w Ergo Arenie z okazji jubileuszu 40–lecia ich pracy artystycznej i był transmitowany na żywo za pośrednictwem telewizji Polsat. Piosenkarka na scenie zaśpiewała „Znalazłam” oraz „Pokolenie” wraz z Margaret iRudą

8 czerwca 2016 roku swoją premierę miał drugi singiel z płyty – „Na ostrzu”. Utwór dotarł do 3. miejsca na liście AirPlay – Top. Czeski odpowiednik piosenki nosi tytuł „Na ostří nože”, który uplasował się na 55. miejscu Radio Top 100.

Na początku sierpnia 2016 artystka za pośrednictwem Facebooka poinformowała opinie publiczną o zakończeniu po 10 latach współpracy z firmą managerską należącą do Leszka Wronki – Lewron Music Center, która reprezentowała jej interesy zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Swoją decyzję artystka umotywowała potrzebą rozwoju artystycznego, sprzecznego konceptu na jej dalszą karierę. Piosenka „Na ostrzu” zajęła 8. miejsce w plebiscycie radia RMF FM „Przebój roku”. 11 listopada odbył się koncert celebrujący dziesięciolecie pracy artystycznej piosenkarki w Czechach. Wydarzenie miało miejsce w Pradze i było to pierwsze przedsięwzięcie muzyczne, w którym Farna wystąpiła również w roli producenta.

W styczniu 2017 roku premierę miał jej kolejny singiel promujący polsko-czesko-słowacką komedię pt. „Wszystko albo nic”. Singiel zyskał status podwójnej platyny. Od marca 2017 prowadzi program To lubię! w RMF FM. Od wiosny 2017 roku zasiada w komisji jurorskiej programu Idol emitowanego w telewizji Polsat.